Blog > Komentarze do wpisu
ogórek i pomidor to warzywo czy owoc i dlaczego ?

Ale jazda. Doskonały przykład tego, jak ludzie potrafią sobie czasem skomplikować życie. Ogórek, pomidor a nawet orzech włoski to owoce a jednak pierwsze dwa zaliczane są potocznie do warzyw a orzech do orzechów. I właśnie w tym co jest nazwą POTOCZNĄ a co nazwą BOTANICZNĄ tkwi cała różnica.

Botanicznie bowiem, to co powstaje po zapyleniu kwiatka dając nasiona jest OWOCEM, a więc także orzech jako (def:) owoc w twardej niepękającej łupinie oraz "warzywa" strączkowe: fasola i groszek. Potocznie jednak przyjmuje się, że to co nie jest słodkie i "z czego nie da się zrobić dżemu" to warzywo. Urzędnicy w Unii Europejskiej mieli problem z marchewką: myśleli, kombinowali i uznali marchewkę za owoc bowiem Hiszpanie robią z niej dżem. Z kolei zbuntować mogli by się smakosze zielonego groszku czy kukurydzy (botanicznych owoców nazwanych warzywami) jeśli ktokolwiek kwestionowałby zawartą w nich naturalną słodycz, chociaż dżemu z nich się jeszcze nie robi. Czyli wracamy do paranoicznego cytatu z filmu o zawartości cukru w cukrze.

WARZYWEM z kolei są tak różne rzeczy do jedzenia jak sałata, cebula, rabarbar, koper i majeranek (liście), szparagi (pędy), ziemniaki (bulwy), chrzan, rzodkiewka czy marchew (korzeń) oraz dynia, oliwka, kukurydza, ogórek i pomidor (owoce). Najlepsze zostawiłam na koniec. Pewnie aby uprościć, w języku urzędowym grzyby są także warzywami. Brawo.

sobota, 10 listopada 2012, zostera

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: patrycja, *.dynamic.chello.pl
2013/08/23 16:46:07
co to za glupie rozgraniczenie, że to z czego można zrobić dżem. Z cebyli też można zrobić dżem!
-
Gość: haha, *.belchatow.vectranet.pl
2014/01/22 00:17:28
haha dobre :P
-
Gość: , *.swidnica.mm.pl
2014/02/23 10:10:27
Marchewka tez moze zaliczac sie do slodyczy i wyrobow cukierniczych bo pieczemy pyszne z niej ciasto marchewkowe.

-
Gość: xero, *.radom.vectranet.pl
2014/05/26 22:06:57
Co za idiota to wymyślił. Dla takiego dziecka kore głoduje gdzieś w afryce itp. to żadna różnica czy pomidor to owoc czy ważywo, ważne aby było czym kiszke zapchać. Pozdro URZĘDASY
Fotografia: dziecięca, portretowa i okolicznościowa w Trójmieście

stat4u